– Vi oppfordrer alle som beveger seg ute i skog og mark til å ikke tenne bål. Vi er ikke veldig interessert i en lang innsats i skogen nå med mange folk involvert, og håper dette kan unngås. Det er tørt og det blåser mye, og skogbrannfaren øker for hver eneste dag, sier branninspektør i Rakkestad brannvesen, Bjørn Erik Studsrud, til Rakkestad Avis.
Stadig flere tar turen ut i skogen i disse dager, både på grunn av årstiden og ikke minst situasjonen som koronaviruset har satt oss i. Selv om det kan være fristende å fyre opp et bål, ber brannvesenet deg om å heller ta med deg kaffe og te på termos og ferdigniste.
LES OGSÅ: Rykket ut til gressbrann på Rudskogen
– Vi har sett at flere tenner bål i skogen, det er tørt og gode forutsetninger for en skogbrann. Å samle hele brannvesenet i skogen nå for å slukke en skogbrann er ikke noe vi har lyst til. Vi gjør det hvis vi må, men oppfordrer alle til å ikke tenne bål. Det er et ønske fra brannvesenet, og vi håper rakstingene tar med seg den gode dugnadsånden til skogs, sier branninspektøren.
Les også: Brannmennene har bodd på stasjonen hele uka: - Vi rykker ut på lik linje som tidligere