...
Foto: Svein Halvor Moe

EM-bronse til Siw Anita

...Og nå skifter hun klubb fra Rakkestad til Skiptvet skytterlag

Publisert 10.03.2010 kl 14:54 Oppdatert 10.03.2010 kl 14:57

Tips en venn på e-post:

...
BRONSEVINNER: Siw-Anita Dramstad fra Rakkestad hentet medalje i Meråker etter imponerende skyting. Foto: Svein Halvor Moe

Siw Anita Dramstad tok en flott bronsemedalje i EM i luftrifle for kvinner junior tirsdag ettermiddag. Kun en dårlig innledende skytterserie hindret Rakkestad-jenta å gå helt til topps.

EM i Meråker ble innledet med luftrifle for kvinner junior. Siw Anita Dramstad tok en flott tredjeplass, og sikret dermed også Norge en kvoteplass til ungdoms-OL i Singapore. EM var også europeiske ungdoms-OL-kvalifiseringen i luftrifle.

Opp fra 5.plass
Rakkestadjenta, som går på toppidrettsgymnaset på Lillehammer, lå på delt 5.plass med 393 poeng etter 40 skudd, to poeng bak Katinka Szijj, Ungarn. Men med dagens beste finale der hun avsluttet med 10.6, 10.7 og 10.8 poeng, avanserte Dramstad til 3.plass, bare 0.7 poeng bak den ungarske jenta.

- Jeg var nok litt nervøs i starten, sier en opprømt og glad 16-åring, som fyller 17 år neste fredag.

- Jeg skjøt beste av samtlige i finalen, og det er jeg godt fornøyd med, sier Siw Anita, som var svært nære både sølv og gull.

- Nå skal jeg bare ta med meg det gode herfra, og jeg reiser tilbake på skolen onsdag. Jeg er kjempefornøyd med skytingen, naturlig nok, sier Rakkestadjenta.

Satte norgesrekord
Siw Anita hadde verdens beste oppladning til mesterskapet. Rett før helga satte hun nemlig norgesrekord i 60 skudd liggende. – Det skjedde på banen i Fåberg, forteller Siw Anita, som skjøt to poeng over norgesrekorden på dette 50 meter stevnet.

– Jeg har hatt som et kortsiktig mål å slå norgesrekorden i 60 ligg, den hadde Kristina Nervold (Vestveit) på 596 poeng. Jeg var gira på å kline til fra start. Startet med 23 prøveskudd, bestemte meg egentlig fra start for å skyte 23 prøveskudd. Vet ikke helt hvorfor, men føler at jeg må ha 23 prøveskudd før jeg kan starte. Rart, men sant, sier Siw Anita.

- Jeg hadde 9,9 på det niende skuddet og en 9,7 på det 47 skuddet. Sluttsummen ble 598 poeng, sier en meget fornøyd Rakkestadjente.

-Jeg klarte ikke å ligge rolig med armene, så jeg måtte ut av stillingen, men beina lå rolig. Deilig å få ut det siste skuddet hvor det ble en tier, sier Siw Anita Dramstad.

Skifter lag
Siw Anita representerer Norges Toppidrettsgymnas i denne formen for skyting, som er organisert under Norges Skytterforbund. Senest i august 2009 ble Siw Anita norgesmester i juniorklassen for Rakkestad skytterlag. Nå er også den epoken slutt. Fra mandag 15. mars vil både Siw Anita og bror Lars Marius representere Skiptvet skytterlag. Kanskje ikke så rart siden pappa Øivind Dramstad er formann i Skiptvet, hvor også mamma Gunn startet sin skytekarriere.

Familien Dramstad har dog ikke særlig lyst til å gå i dybden når det gjelder valget med bytte av lag. Vi husker vel alle reaksjonene etter Landsskytterstevnet på Evje i Setesdalen sist august. Men familien legger mest vekt på at hovedårsaken er det praktiske, samt at Skiptvet har noe mer liberale regler for sponsorer. I tillegg er pappa Øivind aktiv skytter, og senest sist helg måtte familien skille lag siden Skiptvet tilhører Follo og Rakkestad Østfold.

- Det er ikke hele grunnen, men det er jo likevel ganske tungvint, sier mamma Gunn, som kan forteller at Siw Anita har fått mange henvendelser fra skytterlag som gjerne vil ha jenta i stallen.

Satser på DFS-skytingen
- Jeg kommer også til å satse på banesesongen i år, sier den snart 17 år gamle jenta som er inne i sin siste sesong som junior i Det frivillige Skyttervesen. Dermed blir hun også å regne som en av favorittene på årets Landsskytterstevne på Elverum, men da med Skiptvet skytterlag på ryggen. Men bostadsadressen vil fortsatt være Os, 1890 Rakkestad.

...

Kjempe-helikoptre på himmelen

Nyheter Det nederlandske luftforsvaret skal på øvelse i Norge. Les mer

...

Stolt travhistorie

Nyheter Ikke mange rakstinger har hentet hjem førstepremien i Jakob Meyers pokalløp på Bjerke. Peder Fladberg gjorde det med Sonja-Møy i 1937. Les mer

...

Flere arbeidsløse

Nyheter 132 rakstinger er arbeidsløse. Les mer


Tips oss

Telefon: 69222555
Skjema: Tipsskjema
E-post: ra@r-a.no

Kontakt oss

Sentralbord: 69222555
Postadresse: Storgata 8
1890 Rakkestad

Annonser

E-post: annonser@r-a.no
Markedsansvarlig: Bjørnar Strøm 91814200
Telefax: 69 22 13 85

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Elin Marie Rud 91705581

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.