Ulveflokk igjen på ferde ved Kolbjørnsvikssjøen
Elevene var høyt og lavt da Rakkestad ungdomsskole inviterte til aktivitetsdag.
Se bilder fra aktivitetsdagen
Med flagget til topps kunne rakstingene feire nasjonaldagen.
Se bilder fra 17.mai-togetRakkestadhallen var arena for en historisk regionsmesse, der bygdas representanter tok hjem fem priser.
Se bildene fra messenGla´joggen ble den folkefesten mange hadde håpet på. Hele 331 sporty rakstinger var med på "vårens vakreste eventyr i Rakkestad".
Se bildene herRakkestad kjøre- og rideklubb arrangerte familiedag på Sandbekk mølle
Se bildene her
Østfold Gymnastikk- og Turnkrets feiret sitt 125 års jubileum i Rakkestadhallen.
Se bildene fra jubileet her
Barna i Musikktrollet barnehage lærte seg å håndspinne og lage fuglekasse.
Se bilder fra prosjektet her
DIL sitt 13-årslag tok en strålende finaleseier i regionscupen, og legger nå opp med flagget til topps.
Se kampbildene herEn fullsatt Rakkestad kirke fikk overvære det vellykkede musikalske samarbeidet mellom Cantabile og fire familiemedlemmer Helin.
Se konsertbildene her| Morten Erik Olsen | |
| Publisert 18.01.2010 kl 11:41 Oppdatert 18.01.2010 kl 11:54 |
En ulveflokk på fire til fem dyr har i løpet av den siste uken blitt observert på grensen mellom Rakkestad og Marker. To elgkadaver vitner om aktivitetene til gråbein som helt tydelig har etablert seg i området ved Kolbjørnsviksjøen.
Intens sporing
Sporingsgrupper fra rovdyrforvaltningen i Statens naturoppsyn og Høgskolen i
Hedmark har de siste dagene drevet intens sporing etter ulvene som har
forsynt seg av to elgkalver litt øst for Kolbjørnsviksjøen, uten at lokale
myndigheter har blitt varslet. Inne på Vintermyra som plassen heter lokalt,
finner vi restene av en elgkalv som ulvene nesten hadde spist helt opp. Noen
hundre meter lenger bort ligger den andre kalven som det bare er skinnfellen
igjen av.
Det var onsdag i forrige uke ulvene hadde vært på ferde, og restene etter
dyrenes herjinger ble oppdaget dagen etter. Om disse ulvene er en såkalt ren
ny revirhevdende familiegruppe, vil distriktets ordførere ha et klart svar
på dette.
La lokk på saken
Rovdyrforvaltningen har tydeligvis lagt lokk på saken, og ordførerne
distriktet er derfor både irriterte og frustrerte over de sentrale
myndighetene som ikke har tatt med disse ulvene i en ny rapport som nå
foreligger.
Tidlig søndag morgen inviterte ordførerne i Marker, Rakkestad, Aremark, Eidsberg og Halden til den improviserte pressekonferansen langt til skogs.
Pressen ble bedt til ”åstedet” på grensen mellom Rakkestad og Marker, for å fortelle allmennheten om den nye ulvestammen. Etter all sannsynlighet er dette en Alpha-gruppe med valper, sier Ordfører Peder Harlem. Om dette er tilfelle, så er det en ny flokk i Norge.
Les mer utfyllende i mandagens avis.
Mopedister fra Rakkestad og Sarpsborg inntok skogsveien til Trondsæter lørdag.
Se bilder fra Moropeden her
Kulturskolen inviterte bygdas barnehager og skoler til konsert på Bygdetunet.
Se bilder fra konsertenLyst til å mimre om Rakkestad i gamledager? Vi har samlet sammen bilder fra "Gamlesiden" - bildene kommer i tilfeldig rekkefølge og de fleste er utlånt fra lokalsamlingen.
Se gamleside-bildene her
Det ble en halsbrekkende start på uka med monstertrucks med over 1400 hestekrefter og crossykkel gjennom brennende ringer i Rakkestad.
Se bildene fra Motorshow X-tremeBILDESERIE: Rakkestad Bygdekvinnelag feiret 80-årsjublieum i nyrenovert stue.
Se bilder fra jubileet her
Grunneier må rydde opp etter at folk har tatt seg til rette
Slik så det ut på svinestien